Meloja 1 -kurssi on melonnan oppipolun ensimmäinen askel. Kurssin käynyt pystyy melomaan suojaisilla vesillä itsenäisesti ja osallistumaan ohjattuihin melontaretkiin ja harjoituksiin. Kurssin suorittanut voi myös vuokrata Saimaan ladun kajakkeja. Moni muukin kajakkeja vuokraava taho edellyttää nykyään vuokraajalta peruskurssin suorittamista.

Kurssi koostuu kahdesta osasta:

  1. verkossa suorittettava teoriaosuus
  2. käytännön opetus ja harjoitukset Myllysaaressa.

Kevään viimeinen uimahallimelonta la 25.4. on varattu melontakurssien osallistujille. Osallistuminen ei kuulu kurssin pakolliseen sisältöön, mutta uimahallissa voi mukavissa olosuhteissa harjoitella esim poistumista kaatuneesta kajakista sekä kajakkiin nousua. Osallistuminen maksaa tavallisen uimahallimelonnan hinnan (7e/hlö).

Kesällä 2026 järjestetään kolme peruskurssia:

  • Ma 1.6., ke 3.6. ja to 4.6 iltakurssina kl 17-21
  • La 13.6. ja su 14.6. päiväkurssina kl 10-16
  • Ma 29.6., ke 1.7. ja to 2.7. iltakurssina kl 17-21

Ilmoittautuminen ma 1.6., ke 3.6. ja to 4.6 kurssille tästä.

Ilmoittautuminen La 13.6. ja su 14.6. kurssille tästä.

Ilmoittautuminen kesän viimeiselle kurssille aukeaa ma 1.6 kl 18.

Osallistuaksesi kurssille sinun tulee olla Saimaan Ladun jäsen. Jäsenmaksu on 25€/vuosi ja opiskelijoilta 15€/vuosi. Liittymään pääset tästä.

Kurssin hinta:

  • 100€
  • 50€ 15-18-vuotias

Hinta sisältää: opetus, kurssimateriaali, yhdistyksen melontakaluston (kajakit, melat, melontaliivit jne.) käyttö kurssilla ja yksi osallistuminen tiistaimelontaan kuluvan kauden aikana. Kurssin käytyäsi saat kansainvälisen Meloja 1 -taitokortin.

Opetuskielenä on suomi. Opettajina toimivat Saimaan Ladun koulutetut melontaohjaajat. Kurssilla noudatetaan Meloja 1 -melonnan peruskurssin sisältösuositusta .

Oletko kokenut meloja, mutta Meloja 1 -kortti puuttuu?

Meloja 1 -näyttökoe on mahdollista suorittaa Myllysaaren vajalla ilman peruskurssille osallistumista, jos peruskurssin sisältö on jo hallussa. Kokeen suorittaja liitetään peruskurssin verkkoalustalle, jossa voi itsenäisesti suorittaa kurssin teoriaosuuden. Näyttökokeeseen on hyvä varata aikaa noin kolme tuntia. Näyttökokeen hinta on 40e ja sen ottaa vastaan joku Saimaan ladun melontaohjaajista. Ohjaaja ja suorittaja sopivat näyttökokeen ajan keskenään. Laita sähköpostia anu.karhu(at)saimaanlatu.fi sopiaksesi ajan kokeeseen.