Suomen Ladun frisbeegolf-mestaruuskisat 8.8.2020 Lieksa

Suomen Ladun frisbeegolf-mestaruuskisat

Suomen Ladun jäsenyhdistysten jäsenten kesken kisaillaan vuosittain frisbeegolf-mestaruudesta. Seuraavat kisat järjestetään 8.8.2020 Lieksassa. Ilmoittaudu kisoihin www.lyyti.fi/reg/frisbeegolfmestaruus2020.

https://www.suomenlatu.fi/ulkoile/lajit/frisbeegolf.html

Lataa esite tästä

Lähde edustamaan yhdistystäsi frisbeegolfissa…… menestys ja urheiluhenki, hyvät pelikaverit taattu.

Lisätietoa Saimaan Ladun osallistumisesta -> Henri Kekkonen 0408405493

Suomen Latu järjestää frisbeegolfista ohjaajakoulutusta. Seuraava koulutus on Lieksassa elokuussa 9.8. Lieksassa on myös Suomen Ladun frisbeegolfin mestaruuskisat edellisenä päivänä. Mikäli olet kiinnostunut frisbeeohjaajaksi ota lajivastaavaan yhteyttä. Koulutukset ovat ilmaisia yhdistyksen jäsenille, jotka sitoutuvat olemaan yhdistyksen ohjaajina.

Tietoa frisbeegolfista löytyy mm. Suomen Ladun verkkosivuilla lajitiedoista. Kaikki Suomen frisbeegolfradat löytyy sivuilta www.frisbeegolfradat.fi.

Tietoa kilpailupäivästä: 

Aika ja paikka: 8.8.2020 klo: 9:15 alkaen, Ylätie 20, 81700 Lieksa. Lieksassa Timitran hiihtokeskuksen alueella sijaitseva 18-väyläinen frisbeegolfrata.
Kilpailumuoto: Yksilö- ja joukkuekisa. Pelataan kaksi kierrosta (2 x 18 väylää) Timitran frisbeegolfradalla. Osallistumisoikeus on kaikilla Suomen Ladun jäsenillä.
Perjantaina 7.8.2020 radalla vapaamuotoiset parikilpailut. Yhdessä heittelyä ja illan viettoa.
Aikataulu:
Ilmoittautuminen kilpailun johtajalle 9.15-9:30
Pelaajakokous 9:40
Ensimmäinen kierros 10:00
Toisen kierroksen pelaajakokous 13:15
Toinen kierros 13:30
Palkintojenjako välittömästi tulosten selvittyä. Tasatulosten sattuessa sijat 1-3 ratkaistaan sudden death-menetelmällä.
Tulokset: Kilpailussa käytetään discgolfmetrix-palvelua, jonne tulokset on mahdollista syöttää livenä kesken kierroksen millä tahansa älylaitteella. Riittää että omassa ryhmässä yhdellä on sopiva puhelin. Tämän lisäksi käytössä perinteinen paperimerkkaus.
Palkinnot: Lajiaiheisia tavarapalkintoja, joiden arvo kilpasarjoissa on korkeintaan 100€ ja muissa sarjoissa korkeintaan 50€.  Kolme parasta palkitaan/sarja sekä joukkuekilpailun voittaja kiertopalkinnoilla.
Majoitus: Majoitusta tarjoaa Lomakylä Timitranniemi. Löytyy mökkejä, vaunupaikkoja sekä teltta-alue. Jokainen hoitaa majoitusvaraukset itse. Ohessa linkki: Lomakylä Timitranniemi
Tervetuloa kisaamaan ja nauttimaan päivästä!
Kilpailun johtaja: Fabrizio Ferrara
fabrizio.ferrara@suomenlatu.fi
+35845880006